V Evropě má extradaň na sladké už třetina států. U nás si ještě počkáme
Julie ŠafováTakzvaná sugar tax může pomoci při prevenci obezity i plnění rozpočtu. V rámci EU ji nově zavedlo Slovensko, chystá se Litva. V České republice se debata o opatření zastavila. Do voleb se již prosadit zřejmě nestihne.
Francie, Belgie, Norsko, Polsko, nově i Slovensko či zřejmě již brzy Litva. Tyto a další státy se rozhodly v posledních letech uvalit tzv. sugar tax na sladké nápoje a případně i další produkty s vysokým podílem cukru. Oficiálně se tak děje v rámci prevence nadváhy a obezity, která s otázkou nadměrného příjmu cukru úzce souvisí. Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že počet obézních lidí na světě se ve srovnání s rokem 1990 zdvojnásobil, přičemž očividná je v tomto kontextu enormní konzumace sladkých nápojů dětmi a mladistvými.
Globálně vzato existuje nějaká forma zvláštního zdanění sladkého ve více než sto zemích světa. V Evropě se loni uplatňovala v sedmnácti státech, přičemž letos se přidalo již zmiňované Slovensko.
„Vlády zavádějící příslušný poplatek argumentují jak zdravotními důvody, tak rozpočtovými přínosy. Formy zdanění se přitom v jednotlivých státech často liší,“ připomíná litevský list Delfi.
Na Slovensku dnes například míru zdanění sladkých nápojů definuje zákon a liší se v závislosti na kategorii nápoje. U džusů a slazených vod činí 0,15 eur na litr, u energetických nápojů dvakrát tolik. Netýká se naopak například mléčných a jogurtových nápojů nebo léčivých přípravků.
Návrh litevské reformy počítá se dvěma daňovými sazbami dle obsahu cukru na 100 mililitrů nápoje. Odhaduje se, že jeden litr nápoje by v závislosti na obsahu cukru zdražil o 0,09 až 0,25 eura. Vláda chce takto vybrat navíc 25 milionů eur, jež míní reinvestovat do obranného rozpočtu.