Převod vepřína v Letech na stát definitivně schválil vlastník
Petra DvořákováZ vepřína fungujícího v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy má zmizet do konce února poslední zvíře. Rozhodnutí valné hromady chce žalovat menšinový akcionář, podle předsedy představenstva však zmaření převodu nehrozí.
Převod vepřína v Letech u Písku na stát schválila 4. prosince valná hromada vlastnické společnosti AGPI. Pro prodej vepřína nacházejícího se v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy hlasovalo téměř devadesát procent přítomných akcionářů. Petr Vrba, který vlastní přibližně deset procent akcií společnosti, podá na rozhodnutí valné hromady žalobu. AGPI podle něj nejedná transparentně. Podle předsedy představenstva Jana Čecha by ale žaloba neměla dokončení převodu ohrozit.
Vrba už zažaloval i červencové rozhodnutí valné hromady, kdy též rozhodná většina akcionářů prodej vepřína odsouhlasila. Tehdy však předseda představenstva Čech odmítl sdělit na základě dohody se státem konkrétní informace, smlouvu stát odtajnil až v říjnu.
Právě to Vrbovi vadí a navíc se domnívá, že členům představenstva již měl vypršet mandát. Původně měli být ve funkci pouze pět let do března 2017, jejich mandát byl však prodloužen na deset let. K okresnímu soudu v Písku Vrba podal i návrh na přezkum vztahů ve firmě.
„Společnost AGPI podniká už několik let se ztrátou, podílníci od představenstva nedostávají informace. Na firmu je navázáno dalších dvanáct firem, které kolem AGPI krouží jako měsíc. Domníváme se, že skrz ně vedení vyvádí peníze. A bojíme se, jakým způsobem se ve firmě rozpustí peníze za vepřín. Jde o problém uvnitř společnosti, nejde o to, že bychom měli problém s Romy nebo s prodejem vepřína jako takovým,“ řekl Deníku Referendum právní zástupce Vrby Jan Válek.