Írán na okraji propasti
Fatima RahimiSituace Íránu v současné fázi pandemie koronaviru je nezáviděníhodná. Země je oslabená sankcemi, dusí ji autokratický režim postrádající důvěru obyvatel a ani vcelku solidní zdravotnický systém nemůže zátěž dlouho zvládat.
„Tady je nemocnice Choršíd (v perštině Slunce) v Isfahánu. Celý zdravotnický personál slaví Nový rok v nemocnici,“ říká zdravotní sestra oblečená v modrém ochranném obleku a v ruce drží nádobu. Připravuje tak zvaný „Háft sin“, tradiční novoroční sváteční stůl.
Po celém Íránu se dnes slaví perský nový rok. Letopočet 1399 však s sebou hned od počátku přináší velké zkoušky. Írán, stejně jako celý svět, se potýká se smrtelným virovým onemocněním Covid-19, a je dokonce jednou z nepostiženějších zemí světa. Poslední oficiální čísla mluví o více než dvaceti tisících nakažených a zhruba patnácti stech mrtvých.
Z přeplněných ulic Teheránu na chvíli zmizely dopravní zácpy. Poprvé od islámské revoluce v roce 1979 byly zrušeny také páteční modlitby, stejně tak fotbalové zápasy, nejoblíbenější sport Íránců. Internetový provoz se zvýšil až o čtyřicet procent. Kdo může, pracuje z domova.
Školy, univerzity, divadla a kina jsou zavřená. Íránské ministerstvo kultury zrušilo natáčení filmů a televizních pořadů po celé zemi. Ve státních televizních stanicích tak diváci mohou vidět kromě vládní propagandy také dětské pořady a vzdělávací pořady pro školáky.
Nákupní centra jsou strašidelně prázdná. Spotřeba vody v důsledku častého mytí rukou je na nejvyšší úrovni. Tiskový mluvčí íránské vlády Alí Rabií pořádá tiskové konference prostřednictvím videa. Nejvyšší vůdce Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí možná ze začátku situaci zlehčoval, ale teď během svých projevů sedí trochu dál od svého publika.
Íránská opatření nestačí
Počet obětí koronaviru v Íránu za posledních 24 hodin stoupl o dalších 123 osob. Nemoci tak dosud podlehlo 1556 lidí. Někteří zdravotníci a členové íránského parlamentu však říkají, že počet mrtvých je mnohem vyšší, jen nebyli správně zaevidováni.
Nejhorší situace je v hlavním městě, nemocnice nestíhají, zdravotní personál je vyčerpaný, vláda si neví rady. A potom je tu město Qom. Nejmenší íránská provincie ležící 156 km jihozápadně od Teheránu. S populací těsně nad milion osob jde o osmé nejlidnatější město země. Odtud se virus pravděpodobně rozšířil do dalších provincii. Právě tam 19. února lékaři testováním zjistili první pozitivní výsledek koroviru v zemi.