Hamáčkův dopis Babišovi. Máme důvody k obavám
Patrik EichlerVe sporu Andreje Babiše s Janem Hamáčkem se odrážejí dva různé přístupy k řízení státu. Je na místě obava, že zrušení nouzového stavu ke konci dubna bude jen další marketingový tah. Následky mohou být strašné.
Jan Hamáček získal během koronavirové krize pověst zručného organizátora. Když se chopil řízení ústředního krizového štábu, začaly z vládní úrovně proudit dodávky materiálu i informace. Do té doby první nebylo a na druhé nebyl spoleh. Shodnou se na tom Hamáčkovi kritici zleva i zprava i lidé z krajů a obcí, kteří mají v čase krize na starosti provádění vládních nařízení v poli.
Během úterka jsme se nejprve dověděli, že by KSČM byla ochotna podpořit pokračování nouzového stavu do 17. května. A následně, že Andrej Babiš nouzový stav prodlužovat nechce. A že si to nepřejí ani ministři, které si do vlády přivedl.
Jan Hamáček reagoval zveřejněním dopisu, který předsedovi vlády zaslal den předtím. „Při povodních bylo vždy pravidlem, že krizová opatření se ruší až v případě, kdy začne klesat voda a přestalo pršet. Případy koronaviru zatím stále rostou,“ napsal k tomu do facebookového postu, k němuž text dopisu připojil.
A upozornil, že zásadní prohlášení — což oznámení o konci nouzového stavu jistě je — mají vznikat na jednání vlády a po konzultaci s odborníky. Nemá je předseda vlády mimochodem vyhlašovat v soukromé televizi. Hamáčkova argumentace stojí za zaznamenání pro budoucí paměť. A také proto, že ukazuje jeho přístup ke zvládání krize, během které se na rozdíl od předsedy vlády neměl potřebu schovávat.
Jisté je jedno: O chování viru se toho zatím ví tak málo, že dodržování principů předběžné opatrnosti je více než na místě. Statistiky nemocných a zemřelých jsou za absence všeobecného testování nanejvýš přesným sčítáním nepřesných, ne-li nesmyslných čísel. A že je AB bezbřehý oportunista, o tom jsme se mohli x-krát přesvědčit už dávno před touto krizí.
Babiše můžeme kritizovat, že nouzový stav ruší, Orbána zase - že neruší. Na všem se dá najít něco pozitivního.
Jestli tu ale následkem Babišova rušení dojde k ekonomickému boomu, nebo tu naopak budeme mít dokonce "Ameriku" (Itálii, Španělsko), má Milion chvilek v tom druhém případě vystaráno (na všem se dá najít něco pozitivního).