Pět pravidel, aby evropské peníze na obnovu po krizi netekly, kam nemají

Mikuláš Peksa

Europoslanec vysvětluje podstatu požadavků europarlamentní frakce, jíž je členem, na zavedení pravidel, garantujících, že prostředky na obnovu neskončí v kapsách korporací, které se vyhýbají placení daní, případně mají jiné škraloupy.

Pravidla je potřeba nastavit tak, aby prostředky na ekonomickou obnovu náhodou nekončily na účtech jisté agrokorporace. Foto Jakub Patočka, DR

Evropa se rozhodla z krize proinvestovat a obecně se shodneme na tom, že investice musí být udržitelné. To je rozhodně chvályhodné, chybí nám ale dostatečná kontrola toho, kam peníze jdou.

V ekonomickém týmu frakce Greens/ EFA Evropského parlamentu jsme připravili sadu pravidel, kterými chceme podmínit poskytování státní pomoci do jednotlivých firem. Jednotné nastavení pravidel státní pomoci je v kompetencích Komise a věřím, že následující podmínky jsou jak nutná pojistka, tak impulz k transparentnějšímu a zodpovědnějšímu chování velkých firem. Vyzvali jsme tedy Komisi, aby dále zmíněné body zařadila do podmínek pro rozdělování státních koronapeněz.

Překlad původního dokumentu najdete zde. Jednotlivé body zasluhují komentář. Předně je třeba říct, že uvedené požadavky nemají nahrazovat původně nastavené procesy, naopak je cílem doplnit pravidla hry tak, aby se nemohlo stát, že peníze skončí utopené zcela náhodou v nějaké agrokorporaci. Samozřejmě důraz se kladl i na snahu minimalizovat administrativní zátěž.

×
Diskuse
JK
May 16, 2020 v 9.26

Výborně. Tak víme, kde jsme, víme, kam se chceme dostat. Teď ještě zbývá zodpovědět jednu jednoduchou, téměř zanedbatelnou a jistě snadno řešitelnou otázku: Jak se tam dostat?

Dobrá, snaha tady je, i když je to pořád jenom o penězích. Jakmile dojde na něco víc, sám pan Peksa přiznává, že na to firmy kašlou a není způsob donutit je, aby ne.

Navíc mi není jasné, jak to má postihnout zrovna "jistou" agrokorporaci --- ta daní v ČR, biopaliva a další jsou v souladu s politikou EU, žádná omezení pro velikost obdělávaných polí nejsou, taktéž není dotační podpora pro udržitelnou krajinotvorbu, což jsou ty remízky a mokřady...

Babišův střet zájmů je v řešení a vypadá to na soud někdy v budoucnosti, Agrofert, což je samozřejmě ta "jistá" agrokorporace, dostane o co si řekne, bych si tipl.

Až na nějaké drobnosti zatím EU vždy dala, tak proč by to mělo být tentokrát jiné, pane Kolaříku?