Proč jdou ženy od toho
Alena ZemančíkováŽenám v politice chybí širší institucionální zázemí a opora, navíc se v jejich malém zastoupení zrcadlí reálné rozložení prostoru pro obě pohlaví ve společnosti jako takové. V tlaku na změnu nelze polevit, ale cesta k ní bude ještě dlouhá.
Je jasné, že na ženy v politice je zaměřena větší pozornost než na muže ve stejném postavení. Je to prostě tím, že je jich málo a také, myslím, je zájem vyvolán tím, že se o malém počtu žen v politice — marně — mluví.
V první fázi našeho polistopadového vývoje se ženy řadily po bok mužů zcela samozřejmě. Nebylo jich dost, ale byly mezi nimi autority jako Dagmar Burešová a hvězdy jako Petra Buzková, spojená se sociální demokracií rodinnou tradicí. Tato fáze vzala konec odpornou akcí Olovo, kterou se pokusil Miloš Zeman diskreditovat Petru Buzkovou, a k tomu připojenými sexistickými výroky a způsoby některých poslanců — podle vůdcovského vzoru vesměs z ČSSD.
Později se politika začala čím dál víc stávat nástrojem mocných ekonomických skupin, vlastně sama jako taková do značné míry ztrácela význam, ač nám to ještě nedocházelo. A nastal posun. Korporátní zájmy miliardářů se dobře prosazují na místech, kde je to spojeno s nějakou sportovní zálibou, na těch pověstných lyžovačkách a golfech. Tajné dohody se dobře dělají v sauně a schůzky se sjednávají na benzínových pumpách.
Vznikají pánské kluby, kolikrát i s filantropickým zadáním, jako je například mnou velmi neoblíbený Rotary Club, kde ženám snad není zakázán přístup, ale členství ano. A zábava tam pěstovaná ani ženám nevyhovuje.
Za mé žurnalistické praxe se mi několikrát stalo, že jsem u takové akce byla přítomna; a bylo to nesnesitelné. Dokonce i tehdy, kdy šlo o obdivuhodné zrestaurování starých fotografií Šumavy, byl večírek organizovaný majitelem hotelu nepřetržitým vychloubáním dalekými cestami a sportovními výkony, popřípadě hovorem o nejlepších značkách elektroniky, lyží, aut, golfových holí, o cenách nemovitostí atd. Nikdo, ale opravdu nikdo, tam nikdy nic zajímavého nevyprávěl.
Nový trend pro nástup žen do politiky nastolily Věci veřejné: rozhodly se, že budou své političky prezentovat zejména jako sexuální symboly, nafotily kalendář, billboardy v bikinách… a během pár měsíců zjistily, že tahle strategie je zcela neúčinná. Vysloužily si nálepku Blonďaté bestie a posměch. Sexismus prostě do politiky nepatří, a upozorňování na ženské tělesné půvaby je sexismem i tehdy, uplatňuje-li je žena.
Rozhodně si nemyslím, že třeba taková Karolína Peake byla hloupější a neschopnější než třeba sociálně demokratický — sexistický — ministr školství Marcel Chládek. Jen neměla po krachu Věcí veřejných žádnou podporu a bez té se politika dělat nedá.
"...by bylo vhodné zmínit i skutečnou dámu Miroslavu Němcovou."
LOL
LMAO
"Tajné dohody se dobře dělají v sauně a schůzky se sjednávají na benzínových pumpách."
Mylně jsem se vždy domníval, že ženy do sauny i na benzinku už smějí. Když je to ale takhle, tak s Vámi určitě souhlasím, paní Zemančíková, že jde o jednoznačnou diskriminaci a jsem tudíž pro to, aby tam ten přístup ženy měli úplně stejný jako muži. (V případě té sauny bych dokonce nebyl ani proti kvótám.) Jen nevím, jak rozeznat ženu od transmuže (i Rowlingová s tím prý má nějaký problém).
MOŽNÁ MÁME PREMIÉRKU
Nemůžeme jednoduše vůbec vědět, jestli je Babiš žena nebo muž.
Je dokonce možné, že máme ve vládě samé "slepice", které prostě nenašly dost odvahy se k tomu přiznat. Potřebujeme tudíž nějakého "Sekeráka", který by "Pellegriniho" usvědčil z pokrytectví.
Jestli jsem totiž Mariánu Sekerákovi dobře porozuměl,
tak politik, který nejedná v souladu se svým genderen (což je dokonce podle Sekeráka "ve veřejném zájmu"), tak je pokrytec, přičemž politikovy názory a jeho volební program jsou v tomto případě irelevantní.
Pro muže a buržoazii to samozřejmě neplatí, tam je trochu složitější: osobní názory i volební programy zůstávají irelevantní, ale o pokrytectví jde pouze v tom případě, pokud není naopak jednáno proti vlastním (třídním a genderovým) zájmům.
Ty "třídy" (v marxistickém slova smyslu) jsou dnes už dost vyčpělý pojem - kdo by dnes ještě chtěl hájit "třídní zájmy dělnictva", bude promptně označen za "zastánce lůzy", takže už je načase hájit nikoliv zájmy dělnictva, ale zájmy žen, a místo "třídy" říkat "gendery".
Budeme-li ovšem "hájit zájmy žen" (rozuměj "zájmy jednoho ze dvou pohlaví"), dostaneme se přirozeně do rozporu s pojmem "gender" (genderů je mnoho a jsou volitelné).
Nedělejme si ale z toho nijak těžkou hlavu, účel to nakonec splní.
Takže teď stojím před opravdu šíleným dilematem, zda hájit zájmy žen, zájmy "lidí, kteří menstruují" (tedy i "mužů", kteří menstruují), nebo dokonce i zájmy žen, které to "tam dole" mají jako muži, nemluvě už vůbec o zájmech vlastních, které prý neumím dobře identifikovat - jak s oblibou říká pokroková levice (musím se honem "tam dolů" podívat).
Život dnes není lehký a vidíte nakonec všichni, že už mi z toho docela hrabe...
Nejsem asi sám. Dnes je 19. července 2020, to znamená, že čtrnáctého, patnáctého, šestnáctého, sedmnáctého a osmnáctého července zde nepřibyl vůbec žádný diskusní příspěvek. Přesto je tento článek podle přehledu v rubrice "Názory" v této chvíli čtvrtým nejdiskutovanějším článkem za posledních 24 hodin.