Protesty v Bělorusku neutichají, novou silou jsou studenti
Petr JedličkaZačátek školního roku dodal protilukašenkovské revoltě novou energii. Znovu slyšet jsou také dělníci. Represivní složky si ovšem troufají stále více. Unesena z ulice byla už i Maria Kolesnikovová, jedna z nejvýraznějších tváří protestů.
Ani počátek další vlny represí na konci srpna neodradil část běloruské společnosti od revolty proti zmanipulovaným volbám, respektive proti režimu Alexandra Lukašenka. Ukázal to vývoj v minulém týdnu. Ještě v sobotu 29. srpna prošel Minskem barvitý Průvod ženské solidarity. Policie se jej pokusila několikrát zastavit, nikdy však se vší silou. Ženy tak policejní řady několikrát telegenicky prorazily. Původně pětitisícový dav pochodoval běloruským hlavním městem přes tři hodiny a postupně se rozrostl do trojnásobné velikosti.
Minulou neděli, to jest v den, kdy bývají protesty tradičně největší, se zase v Bělorusku slavily Lukašenkovy šestašedesáté narozeniny. Protestující k této příležitost ohlásili celou řadu akcí vrcholících společným Pochodem za mír a nezávislost. V ulicích se tentokrát objevily i zátarasy a ostnatý drát. V Minsku pak protestující naházeli „dárky“, které Lukašenkovi přenesli, za přehrazení.
Běloruský prezident-samovládce dostal od občanů lepenkové antony, rakve, helikoptéry či bačkory, ale i pravé oranžové dýně, což je v běloruské kultuře symbol odmítnutí. Oslavenci byl určen také obří pomalovaný šváb.
Vrcholem týdne se nicméně staly až protesty studentů. V první den školního roku, který připadl letos na úterý, vyrazily protestovat tisíce mladých v desítkách různých houfců, každý z jiné školy. Policisté a omonovci se snažili jednotlivým průvodům zamezit, uspěli ale jen částečně. Teprve v dalších dnech zaplavily internet děsivé záznamy, na nichž příslušníci represivní složek odvlékají náctileté přímo ze škol či univerzit.
Podle přehledů lidskoprávní organizace Vjosna bylo jen 1. září zadrženo 128 studentů a školáků. Zvláštní pozornost upoutalo zadržení čtveřice studentů jedné z univerzit za to, že se v budově svého ústavu připojili ke zpěvu protestního hymnu À la volonté du peuple z muzikálu Bídníci.
„Mládež a studenti se účastnili protestů již dříve. Nyní se ale protestuje přímo ve školách nebo u škol. A také přímo ve školách zasahuje policie, třebaže v civilu. To vše jsou věci, které náladu v zemi znovu elektrizují,“ uvedl v minulém týdnu pro CNN Michail Aniščanka, reportér působící přímo v Minsku.
Poslední demonstrace, nové represe
Ve druhé polovině minulého týdne poutaly pozornost ještě i protesty novinářů. V jednotlivých dnech bylo zadrženo několik desítek redaktorů stanic protilukašenkovské profilace. Týmy zahraničních reportérů byly předvolány k výslechům a některým ukončena akreditace. Ve čtvrtek se vydala velká skupina pracovníků různých médií protestovat proti příslušným útokům na tisk před ministerstvo vnitra.
Marie Kolesnikovová se už našla. Je ve vazební věznici v Minsku a čelí obvinění z pokusu o státní převrat. Na začátku týdne ji unesli z ulice maskovaní muži, odvezli ji na ukrjinskou hranici a po hrozbami nutili k opuštění země. Kolesnikovová však odejít odmítla, roztrhala před únosci dokonce i svůj pas. Poté ji zadržela oficiálně běloruská policie.