Senátní volby 2020: ČSSD bude sčítat ztráty. Uspět mohou Dienstbier se Šmardou
Jan GruberTradiční předvolební analýza Deníku Referendum mapuje volební obvody, ve kterých se letos konají senátní volby. Druhý díl se zaměřuje na zbývajících sedm českých obvodů a první dva moravské: Znojmo a Žďár nad Sázavou.
Deník Referendum ve spolupráci s politology, sociology a politickými komentátory obeznámenými s jednotlivými obvody, v nichž lidé letos vyberou nové senátory, analyzuje předvolební situaci. V minulých týdnech jsme zveřejnili úvodní část, která se soustředí na obecné trendy, v úterý jsme se věnovali prvním devíti obvodům, včetně tří pražských. Nyní přinášíme podrobný rozbor zabývající se zbývajícími sedmi českými a prvními dvěma moravskými obvody.
Kladno
Kladno je čtvrtým z deseti obvodů, kde křeslo v Senátu obhajuje zástupce sociální demokracie, v tomto případě bývalý ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu v Sobotkově kabinetu Jiří Dienstbier. Ten bude mít hned dvanáct vyzyvatelů. Za Piráty advokátku Adélu Šípovou, za Svobodné bezpečnostního experta Davida Bohbota nebo někdejšího Babišova náměstka na ministerstvu financí pro oblast majetku státu a regulaci hazardních her Ondřeje Závodského, jehož nominovali lidovci za podpory TOP 09.
Občanští demokraté vsadili na bývalého středočeského hejtmana a dnešního poslance Petra Bendla. Voleb se dále účastní i Bendlův někdejší spolustraník, úřadující kladenský primátor Milan Volf, tentokrát v dresu České pravice. Hnutí Radostné Česko nominovalo daňovou poradkyni Naděždu Zímovou, Starostové starostku Krušovic Markétu Frölichovou a politický subjekt Národ Sobě reprezentuje podnikatel, člen Sdružení pro republiku — Republikánská strana Československa Miroslava Sládka Michal Oliva.
Politické hnutí SPD Tomia Okamury do volebního klání vyslalo spoluzakladatele dnes již rozpuštěného spolku Blok proti islámu Václava Boška. Levici vedle Dienstbiera na Kladně reprezentuje komunistická poslankyně a předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miroslava Vostrá. Ekonomka Michaela Vojtová, která před šesti lety kandidovala za TOP 09, letos reprezentuje politické hnutí ANO. To naopak opustil lékař Jiří Janda, jenž se do Senátu pokusí proniknout v barvách Trikolóry.
Křeslo kladenského senátora drží již od roku 1996 sociální demokracie. V historicky prvních volbách zde nad občanským demokratem Františkem Samkem rozdílem deseti procent hlasů zvítězil Ladislav Svoboda. Ten mandát obhájil i o šest let později, kdy mu voliči dali přednost před dalším zástupcem ODS, Jindřichem Syberou. Bez zajímavosti není, že Svoboda v obou dvou případech v prvním kole prohrál, poprvé dokonce o patnáct procent hlasů, pokaždé však dokázal původně nepříznivý výsledek zvrátit ve svůj prospěch.
Před dvanácti lety na Kladensku uspěl někdejší federální ministr zahraničí, disident a signatář Charty 77 Jiří Dienstbier starší, jenž porazil dlouholetého starostu Kladna Dana Jiránka z ODS. Když Dienstbier o tři roky později zemřel, v doplňovacích volbách získal mandát jeho syn, tehdejší místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier mladší, který již v prvním kole obdržel bezmála o osmnáct procent hlasů víc než Jiránek. Dienstbier své křeslo uhájil i v roce 2014, kdy přesvědčivě zvítězil nad již zmíněnou Vojtovou v barvách TOP 09 a Starostů.
Ačkoli je kladenský volební obvod tradičně levicový, nebude pro Dienstbiera nikterak jednoduché, aby pozici v horní komoře Parlamentu obhájil. Vedle upadající značky sociální demokracie v jeho neprospěch hovoří nejen velké množství kandidátů, mezi něž se mohou štěpit hlasy těch voličů, které Dienstbier oslovoval v minulých letech, ale i to, že nezanedbatelnou část obvodu tvoří okres Praha-Západ, kde zpravidla vítězí zástupci pravice. Někdejší ministr ve vládě Bohuslava Sobotky přesto zůstává jedním z hlavních favoritů.
Vysoký počet uchazečů o senátorský mandát nicméně nepředstavuje překážku jen pro Dienstbiera. Tříštění voličské podpory se může vymstít i ostatním, zejména Bendlovi, Volfovi, Závodskému a Šípové, kteří mají rovněž vysoké šance na postup z prvního kola. S ohledem na to, že občanští demokraté budou v senátních volbách obecně silní, lze předpokládat, že spolu s Dienstbierem se o hlasy voličů ve druhém kole utká Bendl, přičemž půjde o otevřený souboj bez jasného favorita.
Prognóza Deníku Referendum:
Druhé kolo: Jiří Dienstbier (ČSSD, Zelení a Budoucnost) × Petr Bendl (ODS)
Vítěz: Jiří Dienstbier
Děčín
Téměř o polovinu méně kandidátů než na Kladně se přihlásilo do voleb v Děčíně, kde křeslo v dresu Starostů obhajuje Zbyněk Linhart. Tomu se postaví radní Rumburku Leoš Moravec, kterého nominovalo SPD, ekonomický poradce Václav Šenkýř, jenž hájí barvy KSČM, nebo zástupce Trikolóry, pedagog Zdeněk Říha. Volbu pro kraj reprezentuje podnikatel Vladimír Navara. Náměstek Dečínského primátora Jiří Anděl kandiduje za politické hnutí ANO. A sedmičku uchazečů o senátorský mandát uzavírá ředitelka rumburského domu kultury Šárka Štruplová Růžičková za Severočechy.
Dlouholetý starosta Krásné Lípy Linhart, jehož STAN v roce 2018 zvažoval coby možného kandidáta na předsedu Senátu, má zvolení takřka jisté — bookmakeři na jeho vítězství ostatně vypsali kurz 1.10. Nepostavil se mu totiž žádný silný vyzyvatel. Otázkou proto zůstává pouze to, kdo jej doprovodí do druhého kola. Největší šance má dvojice Anděl a Štruplová Růžičková, přičemž mírným favoritem je — navzdory v senátních volbách nepříliš úspěšné značce politického hnutí ANO — první z jmenovaných.
Linhart získal senátorské křeslo v roce 2014, kdy rozdílem více než čtyřiceti procent hlasů porazil sociálního demokrata Jaroslava Sykáčka, který mandát obhajoval. Sykáček v horní komoře Parlamentu zasedal pouze jedno volební období, když přes dvanácti lety v prvním kole těsně zvítězil nad Václavem Raškou z ODS a tehdejším senátorem, pětadvacet let úřadujícím starostou Jiřetína pod Jedlovou, Josefem Zoserem na kandidátce Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst.
V roce 2002 uspěl výše zmínění Zoser, jenž navzdory prohře v prvním kole se sociální demokratkou Annou Briestenskou dokázal ve druhém kole získat téměř o dvacet procent hlasů více. Historicky prvním děčínským senátorem byl jeden ze zakládajících členů Klubu angažovaných nestraníků v době pražského jara a místopředseda Zemanovy vlády pro koordinaci rezortů zahraničí, vnitra a obrany Egon Lánský, jenž uspěl ve střetu s ekonomem a bývalým ministrem bez portfeje Pithartova kabinetu Tomášem Ježkem.
Prognóza Deníku Referendum:
Druhé kolo: Zbyněk Linhart (STAN) × Jiří Anděl (ANO)
Vítěz: Zbyněk Linhart
Česká Lípa
Místo v horní komoře Parlamentu se na podzim pokusí udržet již od roku 1990 úřadující zastupitel — a po deset let i starosta — obce Okrouhlá s necelými šesti sty obyvateli Jiří Vosecký. Někdejší člen sociální demokracie a lidovců znovu kandiduje za STAN, respektive jejich regionální buňku Starostové pro Liberecký kraj, a bude mít devět vyzyvatelů. Komisaře požární ochrany Miloše Titu za KSČM, starostu Kravař Víta Vomáčku v dresu občanských demokratů nebo dalšího politického turistu, bývalého Libereckého hejtmana za ODS, poslance Věcí Veřejných Petra Skokana v barvách SPOLEHNUTÍ.
Piráti nominovali někdejšího regionálního novináře, českolipského zastupitele Petra Jeníka, sociální demokracie si vybrala Jaroslava Křupalu, jenž stojí v čele obce Vrchovany, a na starostu vsadila i Trikolóra, kterou reprezentuje Jiří Štěrba z Provodína. Podnikatel v oblasti nemovitostí Libor Křenek, netající se přáním Senát zrušit, o křeslo v něm zabojuje na kandidátce politického hnutí SPD. TOP 09, lidovce a hnutí Senátor 21 reprezentuje ředitel základní školy v České Lípě Libor Šmejda a posledním z uchazečů o zvolení je advokát Jan Riedel coby nezávislý kandidát.
„Největší šanci na zisk senátorského mandátu má znovu Vosecký, mimo jiné z toho důvodu, že značka Starostů je v regionu velice silná,“ řekl Deníku Referendum politolog Pavel Maškarinec z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho v Ústí nad Labem. „V českolipském obvodu bývala kdysi úspěšná i sociální demokracie, ale ve stávající kondici nelze od jejího kandidáta mnoho čekat. To stejné platí i pro někdejšího hejtmana Skokana. Jeho doba je dávno pryč,“ pokračoval.
Podle Maškařince je proto nejpravděpodobnější, že spolu s obhajujícím senátorem do druhého kola postoupí buď zástupce Pirátů (to spíše při nízké volební účasti), nebo kandidát občanských demokratů. „Šmejdovi příliš nevěřím, má totiž podobný profil jako Vosecký, respektive míří na stejný typ voličů. A když budou chtít lidé podpořit tento typ politiky, vyberou si spíše jejího známějšího a viditelnějšího reprezentanta,“ uvedl na adresu ředitele základní školy v České Lípě.
V českolipském senátním obvodě dvakrát zvítězila sociální demokracie a dvakrát se z vítězství radovali zástupci pravice, vedle Starostů před šesti lety to v roce 2002 byla ODS. Prvním senátorem se stal člen ČSSD Miroslav Coufal, který ovšem partaj dávno opustil a přestoupil do Strany práv občanů. Coufal zvítězil po vyrovnaném souboji s někdejším velvyslancem na Slovensku Filipem Šedivým na kandidátce občanských demokratů. Jejich nominant nicméně uspěl hned v příštích volbách, kdy obhajujícího Coufala — znovu těsně — porazil Karel Tejnora.
Ten ovšem mandát v roce 2008 neobhajoval a místo v Senátu navzdory prohře v prvním kole s již zmíněným Skokanem nakonec přesvědčivě vybojoval sociální demokrat Karel Kapoun. Tejnora se poté o návrat do horní komory Parlamentu pokusil v posledních volbách, tentokrát však neúspěšně, když skončil až na třetím místě za Kapounem a Voseckým, jenž ve druhém kole získal bezmála o dvacet procent více hlasů než úřadující senátor.
Prognóza Deníku Referendum:
Druhé kolo: Jiří Vosecký (STAN) × Vít Vomáčka (ODS)