Německo vyhlašuje lockdown. Na rozdíl od českého ho provází důvěra veřejnosti
Kateřina SmejkalováNěmecká vláda chce podchytit exponenciální nárůst počtu nakažených — ten, který u nás započal již koncem srpna. Nechává otevřené školky, školy i veškeré obchody, ovšem za přísných podmínek.
V minulých dnech jsme informovali, že se epidemiologická situace přiostřuje i v sousedním Německu. Pokusili jsme se také načrtnout, jak se do tohoto bodu země od poměrně úspěšně zvládnuté jarní vlny dostala. Včera večer v Německu nastal zlom: byl vyhlášen lockdown, který bude platit celý listopad.
Jak vážná tamější situace je, že ji kancléřka Merkelová označila za „dramatickou“ a „vysoce dynamickou“ s tím, že „je potřeba jednat — a to teď“?
Počet nově pozitivně testovaných se za poslední dny dostal do učebnicové exponenciály: zatímco ještě 10. října se pohyboval těsně pod pěti tisíci, od té doby strmě vystoupal až na trojnásobek. V posledních dnech se počet nakažených drží zhruba kolem patnácti tisíc případů. Zhruba stejných hodnot dosahuje již několik dní v řadě Česká republika, jenže Německo má osmkrát více obyvatel.
Pro lokální zpřísnění pravidel si Německo stanovilo hranici padesáti nově nakažených na sto tisíc obyvatel v týdenním průměru. V současnosti ji překračuje 288 z celkových 401 správních jednotek definovaných jako větší města či okresy. Zároveň tuto hranici překračuje i celá země, a to dramaticky — současné počty znamenají 278 případů nově nakažených na sto tisíc obyvatel.
Počet nemocných vyžadujících intenzivní péči ke včerejšku činí 1569 pacientů — jako absolutní číslo to pro lidnaté Německo nemusí znít nijak dramaticky, nicméně počet se zdvojnásobil jen za posledních deset dní.
Nynější lockdown vláda zavádí zejména proto, že rozpoznala počátek exponenciálního vývoje. V České republice takovou chvíli můžeme datovat zhruba na konec srpna — tedy mnohem dřív, než vláda vyhlásila podobná opatření, jaká nyní čekají Německo.
Takže německou verzí lockdownu už máme? Jinak ale souhlasím s těmi, kteří říkají, že jsme reagovali pozdě. Pokud by ta opatření přišla na počátku září a naráz, nějaké vlně bychom se stejně nevyhnuli, ale dnes bychom měli nejspíše o jeden řád menší čísla.