Slovenské inspirace pro české prezidentské volby
Petr JedličkaMezi vítězstvím Andreje Kisky a vítězstvím Zuzany Čaputové byla řada rozdílů a několik podobností. Půlrok před českými prezidentskými volbami se patří připomínat obojí.
Do dalších českých prezidentských voleb zbývá půlrok a jak se zdá, žádný jednoznačný kandidát-spasitel se ani tentokrát neobjeví. Spolu s tím, jak ubývá času a jak se cementuje postavení Andreje Babiše, sílí přitom i tendence hledat inspiraci na Slovensku.
Právě na Slovensku totiž v minulých i v předminulých volbách zvítězil kandidát, za něhož se nebylo třeba stydět, jemuž záleželo na kvalitě demokracie, který se vymezoval vůči nejsilnějšímu politickému uskupení a který zároveň nebyl dopředu kdovíjakým favoritem.
Může se něco takového podařit letos i u nás? Radno je na každý pád slovenské volby studovat.
V prvních volbách, o něž tu jde, zvítězil v březnu 2014 Andrej Kiska. V druhých volbách v březnu 2019 Zuzana Čaputová. Ač jsme i my vydali texty, které za výsledkem obou voleb spatřují stejné kulturně politické faktory, politologicky i obecně analyticky vzato šlo o dvě dost různá střetnutí.
Kiskovo tažení
Do voleb 2014 šla pestrá skupina patnácti kandidátů, z níž nakonec vykrystalizovala ne už tak pestrá formace čtyři versus jeden. Onu čtveřici tvořili podobně smýšlející pánové, opozičně naladění konzervativci-gentlemani Andrej Kiska, Milan Kňažko, Pavol Hrušovský a Radoslav Procházka. Jedním proti nim byl Robert Fico, tehdy už dva roky znovusloužící premiér. Fico byl v průzkumech po celou dobu favoritem volby s podporou 35 až 40 procent. Kiska byl po celou dobu druhý s podporou 17 až 32 procent.
Fico si vedl svou vlastní solitérní kampaň a u toho své obvyklé války s médii. Ta ho kritizovala za vše, co za léta v nejvyšší politice způsobil, plus za to, že utíká od odpovědnosti — souběžně s kandidaturou totiž vedl od voleb 2012 jednobarevnou vládu s jasným mandátem, který měl trvat až do roku 2016.
Čtveřice Ficových soupeřů se scházela bez něj k televizním debatám, kde se však příliš nepřeli a spíše ujišťovali o podpoře toho nejsilnějšího z nich ve druhém kole. Převažujícím dojmem byla šeď a nuda, jak tehdy vylíčilo hned několik slovenských osobností v naší anketě.
Fico dle očekávání první kolo vyhrál, ovšem jen s 28 procenty. Andrej Kiska postoupil s ním s 24 procenty, přičemž třetí skončil s překvapivě vysokým počtem hlasů právní expert a exposlanec KDH Radoslav Procházka, tehdy teprve čtyřicetiletý.