Další krizi nesmíme promarnit. Využijme ji k radikální ekonomické transformaci
Kate Aronoffová, Alyssa Battistoniová, Daniel Aldana Cohen, Thea RiofrancosováV důsledku pandemie koronaviru balancuje globální ekonomika na hraně. Nastala příhodná doba napumpovat masivní množství peněz do zelených veřejných investic, které postaví hospodářství na nohy a umožní nám zvládnout klimatickou krizi.
Rozhovor●Marie Solisová
Naomi Kleinová: Elity budou chtít pandemie zneužít. Je tu ale i naděje na změny</p><p></p><p>
Rozhovor●Marie Solisová
Naomi Kleinová: Elity budou chtít pandemie zneužít. Je tu ale i naděje na změny</p><p></p><p>
Když jsme loni v létě psali knihu A Planet to Win: Why We Need a Green New Deal („Hra o planetu: Proč potřebujeme Green New Deal“), rozhodně jsme neočekávali globální pandemii. Ale tušili jsme, že se blíží něco zlého.
Tehdy jsme to formulovali následovně:
„V létě 2019 se trumpovská noční můra pomalu stává děsivou rutinou. Ale změna přichází s intenzitou sopečných erupcí a již cítíme, jak pod námi kypí magma. Na obzoru se rýsuje globální ekonomická krize, s klimatickou krizí spjaté pohromy nastávají častěji než kdy dřív. Ekologická a ekonomická krize spolu nepochybně souvisejí a vzájemně se stupňují.
Ale byť krize ještě nenastala, už teď mají lidé v Severní Americe potíže splácet auta a miliony mileniálů tíží dluhy za studentské půjčky. Jako marné se jeví naděje mnohých na vlastní bydlení — ostatně i u bytů a domů v hodnotě miliard dolarů hrozí, že se nad nimi na místech jako Miami Beach navždy zavře hladina, a to doslova.
Ropné korporace, z nichž některé patří k největším společnostem na světě, jsou hodnoceny na základě svých rezerv — které ale obsahují zhruba pětkrát víc uhlíku, než kolik můžeme spálit, aniž bychom zničili civilizaci. Britská centrální banka upozorňuje všechny široko daleko, že jde o „uvízlá aktiva“ (stranded assets, majetky, které do budoucna nebude možné využít a jsou tedy bezcenné, pozn. red.).
V roce 2008 jsme viděli, co může s hyperfinancializovanou, předluženou a propojenou globální ekonomikou udělat pár milionů nesplatitelných hypoték. Bude mnohem hůř.“
A jak vidíme, hůř už je.
Při pandemii koronaviru už se po celém světě nakazilo přes 266 tisíc lidí a přes 11 tisíc zemřelo. Nákaza také způsobuje spoušť ve světovém hospodářství. Přerušují se dodavatelské řetězce, celé státy se ocitají v karanténě a lidé zůstávají doma, aby se vyhnuli infekci, takže utrácejí za služby výrazně méně.
Cestovní ruch utichá a snížená poptávka po ropě vyvolala cenovou válku, která podnítila ještě strmější pokles ceny ropy. Nejrůznější sektory od pohostinství po leteckou dopravu přicházejí o tržby, začínají propouštět personál, a jak se lidé ocitají bez práce a bez příjmu, celý problém s poptávkou se ještě stupňuje.
nabízí důvod zoufale očekávané naději v samočinné zotavení. Tedy po zamezení vlivu Covid-19.... v originále: "Korona Krise bietet Anlass zur Hoffnung auf eine selbsttragende Erholung. Aber dazu kann es erst kommen, wenn Covid-19 eingedämmt ist".