Uzavření hranic je po ukončení nouzového stavu neudržitelné, míní právníci
Jan GruberZákaz cestování do zahraničí je krajně sporné opatření, říkají právníci s tím, že po ukončení nouzového stavu nebude k dispozici žádný právní titul, o který by se jeho prodloužení mohlo opřít. Vláda s otevřením hranic ovšem nepočítá.
Slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že otevření hranic nechápe jako prioritu, pobouřila část veřejnosti i sněmovní opozici, která volá po rychlejším uvolňování mimořádných opatření. Vláda ovšem předpokládá, že restrikce potrvají i v příštích týdnech, možná i měsících. Právnici upozorňují, že se kabinet pohybuje na hraně ústavnosti. A senátoři připravují žalobu k Ústavnímu soudu.
„Pro mě je podstatné, co se děje v České republice,“ prohlásil předseda vlády v České televizi. „Stejně nevím, kam by lidé šli, protože u nás je bezpečno před virem i po viru. Vždycky u nás bude bezpečno a proto bych všem doporučoval, aby zůstali doma,“ uzavřel. O několik dní později ovšem odmítl další prodloužení nouzového stavu, který kabinetu uzavření hranic umožnil zrealizovat.
Omezením cestování se současně zabývá i Ústavní soud. Ten řeší více než deset stížností na vládní nařízení vydané v souvislosti s šířením koronaviru SARS-CoV-S a brzy mu zřejmě přibude další. Starostové v Senátu totiž oznámili, že získali dostatek podpisů pod návrh, aby v Brně sídlící nejvyšší soudní tribunál dané opatření zrušil. Podle tiskové mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové lze první rozhodnutí očekávat v řádu týdnů.
Žádný zákon neumožňuje hranice uzavřít směrem ven
Uzavření hranic, respektive výrazné omezení možnosti vycestovat do zahraničí nemá podle právníků jasný zákonný základ. „V žádném zákoně není napsáno, že je možnost uzavřít hranice směrem ven. Je tam pouze možnost uzavřít je zvenku dovnitř. A otázka je, jestli když máme pandemii, tak můžeme zákon překreslit. Zkrátka jde o to, co vlastně strpíte,“řekl serveru Novinky.cz Jan Kysela.
„V krizovém zákoně totiž není napsáno, že zavřete hranice a nikoho nevpustíte do zahraničí. Je tam napsáno pouze, že můžete omezit pohyb a pobyt,“ doplnil v rozhovoru pro Echo 24 vedoucí Katedry politologie a sociologie na pražské právnické fakultě s tím, že předmětný zákon se navíc nevztahuje na území mimo Českou republiku a vláda se v tomto případě pohybuje na hraně ústavnosti.
Se svým kolegou z Právnické fakulty Univerzity Karlovy souhlasí i Jan Winter, podle něhož za oblast, ve které bude omezen pohyb a pobyt, nelze považovat celý svět. „Právo vycestovat z země je garantované Listinou základních práv a svobod,“ uvedl pro Hospodářské noviny. „Souhlasím s názorem ostatních. Právní základ pro uzavření hranic je sporný,“ potvrdil Deníku Referendum Jan Grinc.